Anglia - flaga

Życie i praca w Anglii


czyli: jak i gdzie wyjechać, żeby dostać pracę w Anglii

Anglia - godło
. praca w Anglii

ANGLIA:
. dane ogólne
. podział kraju
. największe miasta

ŻYCIE:
. czym dojechać
. mieszkanie
. elektryczność
. zakupy
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SAMOCHÓD:
. prawo jazdy
. kodeks drogowy
. przeglą techniczny
. ubezpieczenie komunikacyjne


SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. ciąża
. ceny leków

PRACA:
. ciężko o pracę
. WRS
. jak szukać pracy
. referencje
. praca sezonowa
. CV itp.
. umowa o pracę
. czas pracy
. urlop
. wynagrodzenie
. świadczenia socjalne
. CSCS

FIRMA:
. samozatrudnienie
. CIS

PODATKI:
. podatki
. ubezpieczenie społeczne
. numer NIN

ROZRYWKA:
. puby

JEST PRACA W ANGLI:
. kierowcy taksówek
. kierowcy autobusów
. inżynierowie
. opiekunowie
. lekarze
. ochroniarze
. au pair

. warto wiedzieć
. ciekawe książki
. źródła
. kontakt

Warto wiedzieć jadąc do pracy do Anglii

Decydujac się na wyjazd do Anglii do pracy warto wiedzieć pewne rzeczy. Szczególnie jeśli jedziemy sami, w ciemno, nie mając tam nikogo, kto pomorze nam w zagospodarowaniu się i przeżyciu kilku pierwszych dni. Tym bardziej warto to przeczytać, jeśli nie mamy zapewnionej pracy, ani mieszkania.

Musisz przygotować się na wydatki, które poniesiesz na samym wstępie. Nie można ich ominąć, bo bez tych rzeczy po prostu zginiesz marnie. Potrzebujesz:

  • telefonu i karty sim. Jeśli masz swój aparat, na kartę wydasz nie miej niż 5GBP
  • biletu na komunikację miejską
  • jeśli nie jedziesz do Londynu, musisz mieć kasę na bilet kolejowy do wybranej przez ciebie miejscowości
  • opłacić mieszkanie, minimum 50GPB za miejsce w wieloosobowym pokoju na tydzień, plus minimum dwutygodniowy depozyt
  • warto mieć odłożone kilkadziesiąt funtów na nocleg w motelu lub hostelu, w razie gdyby nie udało nam się znaleźć w pierwszy dzień lepszego mieszkania
  • zakupy żywnościowe, szczególnie jeśli przylecisz do Anglii samolotem. Nie będziesz mógł w takim wypadku wziąć zbyt wielu kilogramów bagażu

To na sam początek. Jeśli jedziesz w ciemno, musisz być przygotowany na to, że przez pierwszych kilka miesięcy nie znajdziesz pracy. Najczęściej się tak nie dzieje, ale co się stanie jeśli tak będzie właśnie w twoim przypadku? Musisz mieć pieniądze na około 3-4 tygodnie życia, bo nawet jeśli znajdziesz pracę w miarę szybko, to pierwszą wypłatę dostaniesz dopiero po tygodniu. Najczęściej pracodawcy nie wydają zaliczek, bo ktoś może ją pobrać i więcej się w pracy nie pojawić. I szukaj wiatru w polu. Niekiedy pracodawcy pobierają pierwszą tygodniówkę jako depozyt, oczywiście pod byle pozorem. Czasem wypłacają pieniądze dopiero po miesiącu, o co musisz koniecznie zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli weźmiesz ze sobą 500GBP możesz spokojnie szukać sobie pracy, nie myśląc o tym za co kupić sobie jedzenie. Pozwoli to na znalezienie lepszej pracy, bo nie musisz chwytać się pierwszej lepszej okazji, żeby zarobić parę groszy na obiad czy nocleg.

Jakie dokumenty będą ci potrzebne: przede wszystkim paszport, bo bez niego nawet nie wyjedziesz z Polski. Oprócz tego warto mieć ze sobą; dowód osobisty, prawo jazdy, o ile się takowe posiada, przetłumaczone już w kraju (bo w Anglii zapłacisz za to krocie) dyplomy, świadectwa, zaświadczenia, uprawnienia zdobyte w Polsce. Poza tym warto wziąć zaświadczenie o niekaralności, formularz E-111, referencje od pracodawców i całą kupę CV. Studenci muszą się też zaopatrzyć w zaświadczenie o udzieleniu urlopu dziekańskiego.

Warto ze sobą wziąć również: podręczny słowniczek, kilka zdjęć paszportowych, plan miasta do którego jedziesz, przejściówkę na gniazdka elektryczne itp. drobiazgi.


Darowizna dla autora: